logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Muzeum Pana Tadeusza

Otwarcie muzeum nastąpiło w dniu 3 maja 2016 roku. Jak w przypadku każdej nowości, i ta zgromadziła przed wejściem pokaźne tłumy zainteresowanych. Do sali muzealnej wpuszczano po 15 osób. Nam stanie w kolejce zajęło 45 minut. Nie odczuliśmy tego tak bardzo, bo zapoznawaliśmy się z publikacją "Rękopis Pana Tadeusza". Dobrym pomysłem na umilenie czekania okazał sie również występ licealistów z LO nr III we Wrocławiu pt. "Amor w Soplicowie". Ponadto uczniowie, przebrani w stroje z epoki, krążyli wśród stojących i zabawiali ich rozmową ;)

Koncepcja i wygląd muzeum bardzo nam się podoba. Jest to instytucja, z cyklu "każdy znajdzie coś dla siebie". Muzeum dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, gdyż duża część wystawy można po prostu dotknąć. Za przykład niech posłużą obrazy, na części których znajduje się nakładka oddająca szczegóły. Ponadto w muzeum znajdują się liczne audiobooki i eksponaty interaktywne. Muzeum Pana Tadeusza zdecydowanie odbiega od klasycznego rozumienia pojęcia muzeum. Jest tu wiele atrakcji, które działają dopiero kiedy do nich podejdziemy i je włączymy. To dobry przykład na to, jak nowoczesna technologia może służyć do poznania własnej historii. Za dużo nie zdradzimy, żeby nie popsuć przyjemności z samodzielnego eksplorowania dzieł. Dodamy tylko, że w muzeum można także zwiedzać "Gabinety świadków historii" - Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Zgromadzone w muzeum eksponaty nie tylko są unikatowe (rękopis Pana Tadeusza oraz rękopis Konstytucji 3 maja), lecz pokazane w takiej formie, że nie można sie przy nich nudzić. Nawet tacy wybredni odbiorcy jak dzieci znajdą wiele atrakcji dla siebie ;)


Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6
http://www.pantadeusz.ossolineum.pl/

 

2024  Spacerem Po Wrocławiu