logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Variola vera - Czarna Pani

22 maja 1963 r. do kraju z podróży do Indochin (w celu skontrolowania polskich placówek dyplomatycznych) wrócił ppłk B.J. Bolały go mięśnie i stawy, miał gorączkę, w szpitalu MSW stwierdzono u niego pasożyta wywołującego malarię tropikalną. Szybko wyzdrowiał.

Jadwiga Powsińska miała na skórze wypryski, nie pomagało smarowanie ich spirytusem. W Miejskim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Piwnej stwierdzono u niej wiatrówkę. Jej córka Lusia, pielęgniarka, zemdlała w trakcie egzaminu. W szpitalu im. Rydygiera pojawiła się u niej czarna wysypka i pęcherze. Lekarze podejrzewali m.in. białaczkę. Zmarła po 5 dniach, a do szpitala zaczęli trafiać jej bliscy. Dopiero kiedy czterolatek leżący na sali z Powsińską, zaczął gorączkować po przejściu wiatrówki, lekarze przeprowadzili dokładniejsze badania. Przebadano wymazy z gardła chłopca i zeskrobiny ze skóry. Po konsultacjach z epidemiologiem postawiono diagnozę – ospa prawdziwa. Chorował na nią także podpułkownik.

Ospa krążyła po Wrocławiu od 47 dni. Wkrótce przyjechali urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia, eksperci z gdańskiego Zakładu Medycyny Tropikalnej i Światowej Organizacji Zdrowia. Zamknięto trzy wspomniane szpitale, zarządzono przymusowe kwarantanny, izolację osób kontaktujących się z zarażonymi, wprowadzono leczenie w szpitalach ospowych, obowiązek szczepień pod groźbą kary grzywny, a nawet 15 lat więzienia, karne izolatoria dla awanturników. Przy bramach szpitali i na drogach wjazdowych do miasta stała milicja. Klamki owijano bandażami, przed drzwiami urzędów stawiano miski z chloraminą. Podejrzani o kontakt z chorobą byli zawożeni do izolatoriów przez pracowników sanepidu, nierzadko z pomocą milicji i w nocy. Największe izolatoria powstały w Szczodrem i budynkach szkolnych na Praczach Odrzańskich.

Walka z epidemią trwała 25 dni. O wydarzeniach tych powstało kilka książek, m.in. „Variola vera”, „Epitafium dla ospy” czy „Ospa we Wrocławiu”. W 1971 r. nakręcono z kolei film fabularny - „Zaraza”.

2024  Spacerem Po Wrocławiu