logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Twoje osiedle - Brochów

Wczoraj czyli drugiego grudnia odbyło się już czwarte spotkanie w ramach projektu „Twoje osiedle”. Tym razem zawitaliśmy na Brochów :) Zgodnie z naszą małą tradycją chcielibyśmy serdecznie podziękować za udostępnienie pomieszczeń na potrzeby zorganizowania naszego spotkania, szczególnie zaś dziękujemy pani Elżbiecie Anusiewicz :)

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania oraz krótkie opisy najciekawszych wg. nas obiektów Brochowa :)

Dworzec Wrocław Brochów (niem. Bracke, Brockau, Breslau Brockau) – stację zbudowano w roku 1896 w związku ze znajdującym się tutaj dużym osiedlem kolejowym – istniał tu wówczas jeden z największych węzłów towarowych na terenie ówczesnych wschodnich Niemiec. W 1896 roku stacja została połączona z obwodnicą towarową węzła wrocławskiego w celu wyeleminowania ruchu towarowego na Dworcu Głównym. Budynek dworca Wrocław Brochów jest ceglany, natomiast w partiach górnych i szczytowych w konstrukcji szachulcowej, wypełnianej cegłą. W 1984 obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Jesienią 2012 roku zakończono remont i modernizację obiektu, dzięki czemu odtworzone zostały m.in. historyczny zegar z rzymskimi cyframi i stylizowanymi wskazówkami, nastąpiła renowacja elewacji (w tym występującej na niej sztukaterii) i wszystkich pomieszczeń wewnętrznych, zainstalowany został monitoring oraz wybudowane zostały toalety. Budynek uzyskał również iluminację.

Ratusz Brochowski – powstał w latach 1907-1908. Pierwotnie w pomieszczeniach na parterze budynku mieściło się biuro meldunkowe, biuro policji, kasa oszczędnościowa i gminna oraz Urząd Stanu Cywilnego, na I piętrze pomieszczenia radnych i burmistrza, natomiast wyżej - mieszkania. Ratusz poza godzinami urzędowania można było zwiedzać. Znajdująca się w nim wielka sala obrad wyposażona została w boazerię z drzewa akacjowego, strop belkowy, a w oknach znalazły się witraże przedstawiające wspólnotę mieszkańców Brochowa. Fasada budynku nawiązuje do typowej dla małych miast renesansowej fasady ratuszowej, a elementami charakterystycznymi bryły budynku są ośmioboczny wykusz frontowy nakryty daszkiem cebulowym i zegar.

Kościół pw. Św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego – kościół parafialny zbudowany został w latach 1910-11 r. Jest to neoromańska 3-nawowa bazylika filarowo-kolumnowa na planie krzyża. W fasadzie obiektu dominuje wieża z podwójnym portalem, który rozdzielony został figurą św. Jerzego. Na drewnianym stropie nawy głównej przedstawiony został Mojżesz i czterej Prorocy, w apsydzie św. Jerzy, natomiast ściany i filary ozdobione zostały ornamentami roślinnymi.

Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brochowa (dawniej Wieża Ciśnień) – obiekt powstał w 1903 roku i do lat 70, kiedy to został wyłączony z użytkowania, zaopatrywał w wodę osiedle i szpital. Architektura wieży utrzymana jest w stylistyce historycyzmu nawiązującego do wzorów średniowiecznych budowli obronnych.



Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

2024  Spacerem Po Wrocławiu