Kościół w cieniu TEKów
- Szczegóły
- Kategoria: Wrocław wczoraj i dziś
- Utworzono: czwartek, 17, marzec 2016 22:55
- Arleta
Świątynia powstała w 1919 r. dla zakonu redemptorystów, których klasztor znajdował się w tym miejscu już pod koniec XVIII wieku. Jej cechą charakterystyczną jest szkieletowa konstrukcja, do której wzniesienia wykorzystano drewno z rusztowań remontowanych wież katedry. Początkowo zakładano, że kościół będzie funkcjonował tylko przez pewien czas, a później zastąpi go murowany budynek. Jednak w 1951 r. został kościołem parafialnym.
Kościół ma charakter trójnawowej bazyliki, z zakrystią i kruchtą w formie dobudówek. Dwuspadowy dach wieńczy sygnaturka.
Warto zauważyć, że kościoły szkieletowe były typowe raczej dla protestantów. Wśród wrocławskich świątyń katolickich o tej konstrukcji istniały tylko 3 takie budowle: dawny kościół pw. św. Michała przy ul. Wyszyńskiego, kaplica św. Wawrzyńca na cmentarzu przy ul. Miłej i właśnie kościół Matki Bożej Pocieszenia.
W latach 90. naprzeciwko niewielkiego kościółka powstał budynek, w którym znajduje się Sanktuarium Golgoty Wschodu, biblioteka i inne pomieszczenia. Przy kościele znajdują się tablice czczące Sybiraków i Ofiary Katynia.